Nowy e-book! Piknik, czyli 12 pomysłów na dania małe i duże

Zerknij
Przechowywanie żywności
Właściwe przechowywanie żywności pozwoli nam wydobyć z produktów najlepszy smak i aromat. To nie tylko możliwość zachowania właściwej jakości podawanego jedzenia, ale także ważna kwestia zdrowotna. Źle przechowywane produkty mogą być dla nas szkodliwe. Jak przechowywać żywność? O czym pamiętać? Zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi zasadami!
Żywność przechowywana w lodówce

Nabiał – przechowując nabiał, w tym jajka, powinniśmy pamiętać, aby umieszczać go w wyższych partiach lodówki, gdzie temperatura nie jest najniższa. Jajka najlepiej ułożyć na drzwiach lodówki, gdzie zazwyczaj znajdziemy specjalne pojemniki. Dzięki nim nawet w trakcie otwierania lodówki, jajka nie rozbiją się i nie uszkodzą. Należy pamiętać, aby ich skorupki nie były umyte do momentu wykorzystania produktu w kuchni.

Warzywa i owoce – warzywa i owoce najlepiej przechowywać w dolnych partiach lodówki. Większość producentów umieszcza tam specjalne szuflady, które idealnie nadają się do przechowywania takich produktów jak sałata, marchew czy pietruszka. Musimy pamiętać o tym, aby zarówno warzyw, jak i owoców nie przechowywać w torebkach foliowych. Ogranicza to dostęp tlenu do produktów i źle wpływa na ich świeżość. Przed umieszczeniem żywności z tej kategorii w lodówce nie powinniśmy jej także myć, ponieważ przyspieszy to psucie produktów.

Warto pamiętać, że niektóre gatunki warzyw, takie jak pomidory, cebula, ziemniaki, ogórki, lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Zachowamy dzięki temu ich smak i aromat. Podobnie rzecz ma się z owocami – jabłka czy gruszki zachowają swoje walory smakowe, kiedy pozostaną w nieco wyższej temperaturze. Owoce egzotyczne również powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w misach kamionkowych, szklanych lub koszykach wiklinowych, nie ograniczając dostępu powietrza.

Mięso – mięso powinniśmy przełożyć do plastikowych lub szklanych pojemników, oddzielając je od innych produktów w lodówce. Najlepiej będzie umieścić je w środkowych lub najniższych partiach lodówki, gdzie panuje niższa temperatura. Mięsa nie należy przechowywać w woreczkach foliowych, ponieważ przyspieszy to proces jego psucia. W zależności od rodzaju i świeżości mięsa w momencie zakupu, możemy pozostawić je w lodówce na określoną liczbę dni – maksymalnie trzy. Świeże mięso możemy także zamrozić, ale pamiętajmy, aby nigdy nie zamrażać ponownie mięsa, które zostało już raz rozmrożone.

Ryby – świeże ryby powinny jak najszybciej znaleźć się w lodówce. Mogą być przechowywanej w niej od jednego do dwóch dni. Przed umieszczeniem w lodówce, ryby powinny zostać wypatroszone oraz pozbawione skrzeli i oczu. Należy umieścić je w zamkniętym szczelnie pojemniku do przechowywania żywności. Pamiętajmy o tym, że filetowanie lub porcjowanie ryby skróci jej czas przechowywania w lodówce.

Ugotowane dania – dania, które zostały już poddane obróbce termicznej, należy przechowywać w szklanych lub plastikowych opakowaniach, najlepiej umieszczać je na środkowej półce lodówki.

Żywność przechowywana w temperaturze pokojowej

Chleb – chleb najlepiej przechowywać w chlebaku, owinięty w ściereczkę bawełnianą lub woreczek foliowy. Dzięki temu zabezpieczymy go przed wyschnięciem.

Produkty sypkie – produkty takie jak ryż, kasza, mąka, cukier czy sól powinniśmy umieszczać w szklanych lub plastikowych pojemnikach ze szczelnym zamknięciem.

Trwa ładowanie...