Nowy e-book! Piknik, czyli 12 pomysłów na dania małe i duże

Zerknij
Co wpływa na cenę wina?
5 czerwca 2018

Co wpływa na cenę wina?

Dlaczego niektóre wina są takie drogie? Dlaczego osiągają niebotyczne ceny na aukcjach? A równocześnie dlaczego w dyskontach można kupić wino za kilkanaście złotych? I co najważniejsze – czy można kupić dobre wino w niewielkiej cenie?

Po pierwsze i najważniejsze! Określ swój budżet i nie daj się namówić sprzedawcy na coś, co przekracza Twoje możliwości finansowe. Na pewno można kupić dobre, wyraziste wino za mniej niż 50 złotych. Szukaj win od mniej znanych producentów lub niekoniecznie z najpopularniejszych (a przy tym najdroższych!) apelacji. Nie bój się ryzykować, niewiele win jest naprawdę niedobrych, a przecież kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana :) A w tym przypadku nie wie też, jakie wino lubi, a te upodobania można ukształtować tylko i wyłącznie poprzez degustację różnych rodzajów wina.

Ceny win na aukcjach są zwykle zawrotne, ponieważ mają wartość kolekcjonerską, co niekoniecznie wiąże się z ich wyrafinowanym smakiem i zapachem, który ze względu na wiek wina mógł się po prostu ulotnić lub popsuć. Wielbiciele win owładnięci manią posiadania wybitnych roczników, często nigdy nie degustują swoich zbiorów, choć są gotowi zapłacić za nie krocie.

Na cenę wina składają się koszty utrzymania winnicy, produkcji wina, a także sposób pakowania, dystrybucji i samej sprzedaży. Miejsca, w których uprawia się winorośl mają różną wartość – można wyróżnić te o wyjątkowym potencjale, za którym idzie znacznie wyższa niż przeciętna cena ziemi i w konsekwencji wina. Ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę jest stopień zmechanizowania produkcji, a również koszty wyposażenia i pracy laboratorium, w którym badane są próbki wina. Kolejnym czynnikiem składowym jest kontrola ilości i wielkości drożdży, a także wymóg przebrania owoców w taki sposób, aby odrzucić niedojrzałe lub zgniłe jagody. Na cenę wina wpływa samo wyposażenie winnicy, ilość sprzętów i maszyn posiadanych przez winiarza i częstotliwość ich wykorzystywania. Przechowywanie i starzenie wina w beczkach również zwiększa cenę wina, ze względu na koszty związane z ich zakupem i koniecznością przechowywania. Na ostateczną cenę wpływa sposób zapakowania trunku (butelki są znacznie droższe niż kartony!), koszty transportu (najbardziej ekonomiczny to transfer drogą morską), a także efektywność współpracy dystrybutora i kupca detalicznego (im mniejsze zamówienie, tym droższe wino). Dodatkowym elementem jest podatek i akcyza, które w Polsce stanowią dużą część ceny wina.

Nie zapominaj, że wino jest produktem handlowym takim samym jak każdy inny w sklepie – ten, kto go produkuje i sprzedaje, chce zrobić to jak najszybciej i zyskać jak najwięcej. Jeśli więc za ceną wina stoi jakość to na pewno znajdą się chętni, aby dane wino kupić. Wysoka cena wina jest często odpowiedzią na popyt wina, który z kolei jest nakręcony przez dobry marketing.

Kategorie:
Lifestyle

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

bartekmakles

Bardzo dobre wina w rozsądnych cenach można znaleźć na Węgrzech :) to w zasadzie zapomniana perełka którą mamy pod nosem, wszyscy zawsze patrzą na zachód, pomijając trunki z Kotliny Panońskiej;) a jakość praktycznie porównywalna, np. na https://winawulkaniczne.pl/ – butelki po 50pln, butikowe, wysokiej jakości i porównywalne z gigantami winiarskimi – szkoda, że tak mało się o nich mówi.

Zofia

Do twarzy Ci Aniu w czerwonym.
To jak najbardziej Twoj kolor.
Po za tym wygladasz pieknie.
Pozdrawiam serdecznie☺

Trwa ładowanie...