Wprowadź się w szampański nastrój!
Autorka wpisu:
Mam na imię Bogusia, jestem historyczką sztuki i pasjonatką wina z certyfikatem WSET 2. Uwielbiam podróże, śnieg i czekoladę. Od dwóch lat jestem mamą, na blogu będę dzieliła się z Wami tym, co kocham.
Według legendy słynny benedyktyński mnich Dom Perignon pewnego poranka obudził współbraci okrzykiem – „Chodźcie szybko, piję gwiazdy..!”. Czy można lepiej rozpocząć Nowy Rok, niż otwierając butelkę szampana? Karnawał właśnie się zaczął, więc oprócz kreacji balowych lepiej zawczasu zaopatrzcie się w odpowiednią ilość bąbelków! Nie wiesz, co wybrać, jak podać, kiedy wznieść toast? Oto kilka wskazówek, które sprawią, że poczujesz się pewniej!
1. Szampan to wino musujące produkowane w Szampanii metodą tradycyjną. Oznacza to, że wino przechodzi podwójną fermentację – pierwszą w drewnianych beczkach lub stalowych kadziach, a drugą po odpowiednim zmieszaniu win z różnych szczepów i roczników z cukrem i drożdżami w butelkach. Mieszanka zostaje poddana długiemu (minimum 15 miesięcy!) leżakowaniu (czyli dojrzewaniu), podczas którego powstają bąbelki. Butelki układa się na specjalnych regałach szyjkami w dół i systematycznie się je obraca. Dzięki temu powstały w wyniku fermentacji osad gromadzi się w szyjce butelki. Następnie jest ona zamrażana, a po otwarciu osad wydostaje się na zewnątrz, a do trunku dodaje się jeszcze odrobinę wina i cukru, co wpływa na ostateczny smak szampana.
2. Szampana produkuje się z trzech szczepów: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Im więcej białych winogron użyto, tym lżejszy będzie szampan, a im więcej czerwonych owoców, tym wino będzie bardziej masywne.
3. Blanc de Blancs to szampan w całości wyprodukowany z gron Chardonnay, a Blanc de Noirs to szampan wyprodukowany z Pinot Noir.
4. Szampan może być rocznikowy – oznacza to, że całe wino pochodzi z jednego rocznika. Na butelce szukaj odpowiedniego oznaczenia, np. Millesime 2002. Takie bąbelki są najdroższe, a ich tańsze i często równie smaczne odpowiedniki to mieszanki kilku roczników. Producenci szampana przygotowują trunki w ten sposób, aby w kolejnych latach szampany były do siebie podobne – chodzi o to, że jeśli uwielbiasz bąbelki jednego z wielu producentów, to bez względu na rok możesz celebrować chwile i uroczystości szampanem o niemal takim samym smaku. Szampan stawia na klasykę, wcale nie chce Cię zaskoczyć nowinkami.
5. Otwierając szampana, pamiętaj, że im zrobisz to ciszej, tym lepiej! Głośne buuuuum jest może efektowne, ale mało pożądane – nie dość, że wypada mało elegancko, to tracisz ogromne ilości dwutlenku węgla zawartego w butelce, a co za tym idzie, sam odbierasz sobie ogromną liczbę bąbelków, które mogłyby wznosić się w Twoim kieliszku! Co więcej, takim głośnym wystrzałom zawsze towarzyszy dużo piany – czyli szampana, którym masz się delektować, a nie wycierać go ze stołu, podłogi i ubrań!
6. Jak otwierać szampana? To proste! Schłodź butelkę przed otwarciem do temperatury 5 – 6 stopni C (kto lubi ciepłego szampana?!), usuń folię z szyjki butelki, metalowy koszyczek, kciukiem lewej dłoni przytrzymaj korek, a prawą chwyć dno butelki. Teraz najważniejsze – delikatnie kręć butelką w prawą stronę, a korkiem w lewą do momentu, aż wydostanie się on z butelki! To naprawdę proste, ale gdyby za pierwszym razem miało się nie udać, lepiej nie kieruj butelki w stronę przyjaciół, zwierząt ani okien ;)
7. Szampana podajemy w kieliszkach typu flet – wysokie i smukłe. Dzięki temu bąbelki zachowują się dłużej, a nam łatwiej zachwycić się aromatem wina! W najlepszych szampanach bąbelki są drobniejsze i jest ich bardzo dużo!
8. W szampanie szukaj przede wszystkim zapachu drożdży, świeżo upieczonego chleba, grzanki i biszkoptów.
9. Najlepsi (pamiętaj, że niestety oznacza to też najwyższą półkę cenową!) producenci szampana to Laurent-Perrier, G.H. Mumm, Taittinger, Moet&Chandon, Pol Roger, Louis Roederer, Bollinger, Krug, Veuve Clicquot.
10. Najczęściej popełniany błąd to podawanie wytrawnego szampana do deserów lub filmowe połączenie szampana i truskawek. Nigdy tego nie rób, bo zamiast wspaniałych walorów smakowych, poczujesz nieprzyjemną kwasowość w ustach. Z deserami świetnie komponują się słodkie szampany i słodkie wina musujące.
11. Według naukowców w butelce szampana jest ok 49 milionów bąbelków, a ciśnienie wewnątrz butelki jest trzy razy większe niż w oponie samochodu osobowego!
12. Wspaniale byłoby zawsze móc wznosić toasty jedynie szampanem, ale najczęściej czynimy to tylko przy wyjątkowych okazjach! Zawsze wtedy, gdy masz ochotę na bąbelki, możesz otworzyć butelkę Cavy, Prosecco lub Cremant.
13. Cava to hiszpańskie wino musujące produkowane metodą tradycyjną, czyli tak samo jak szampan!
14. Prosecco to włoskie wino musujące, które drugiej fermentacji poddawane jest w metalowej kadzi, a nie w butelce. Szukaj aromatów chlebowych, ale i owocowych – z pewnością odnajdziesz zapach zielonego jabłka, pigwy czy gruszki.
15. Cremant – francuskie wina musujące produkowane metodą tradycyjną, ale poza obszarem Szampanii.
Komentarze