Wino na Wielkanoc
Autorka wpisu:
Mam na imię Bogusia, jestem historyczką sztuki i pasjonatką wina z certyfikatem WSET 2. Uwielbiam podróże, śnieg i czekoladę. Od dwóch lat jestem mamą, na blogu będę dzieliła się z Wami tym, co kocham.
W powietrzu czuć już wiosnę, w parku kiełkują krokusy, z targów wychodzimy z wielkimi bukietami tulipanów, pierwsze promienie słońca ogrzewają nasze twarze, zimowe kurtki chowamy w zakamarkach szafy, a w sercu i duchu jest coraz lżej i weselej :) Wiosna, ach to Ty! :) Wraz ze zmianą aury pogodowej mamy ochotę na inne potrawy i inne napoje, wszystko wydaje się być lżejsze, delikatniejsze i smaczniejsze. Do tego zbliżająca się Wielkanoc…
Te wszystkie baby, mazurki, serniki, ale też aromatyczne wędliny, kiełbasy, mięsiwa, sałatki i królujące na stole jaja! Aż ślinka cieknie na samą myśl. U każdego wygląda to troszkę inaczej, każda rodzina ma swoje tradycje i zwyczaje, ale kilka dań na pewno pojawia się wszędzie. A gdyby ich smak dodatkowo uwypuklić, dobierając do nich odpowiednie wino? Poniżej krótka ściąga!
Co kupić?
1. Szampan/wino musujące – idealne na rozpoczęcie Wielkanocnej Niedzieli, nie tylko wprowadzi wszystkich w dobry nastrój, ale pasuje do właściwie wszystkich tradycyjnych wielkanocnych potraw. Dzięki swojej kwasowości poradzi sobie z jajkami, szynkami, majonezem, a nawet białą kiełbasą. Bąbelki pomogą zwalczyć uczucie przepełnionego brzucha, a naszym Świętom dodadzą nuty elegancji. Co więcej, nuty chlebowo-tostowe, które możemy odnaleźć w winach musujących, świetnie korespondują z gorącym pieczywem, sałatkami, pasztetami, a nawet wędzonym łososiem i chrzanem. Jeśli od zawsze Twoim marzeniem był szampan na śniadanie, to czas najwyższy je zrealizować!
2. Riesling – wino o wysokiej kwasowości, wytrawne, o wyraźnym aromacie limonki i grapefruita, podawaj schłodzone do wszystkich świątecznych potraw bez sosu. Wino jest bardzo orzeźwiające, pobudza kubki smakowe, ożywia dania, nadaje im wyrazisty charakter i nawet prozaiczny schab na zimno wydaje się być w jego towarzystwie daniem godnym królów. Sukces murowany – jeśli chcesz kupić tylko jeden rodzaj wina, wybierz alzackiego rieslinga.
3. Chardonnay – dzięki maślanym, kremowym aromatom i dość ciężkiej strukturze wino to idealnie łączy się z wszystkimi jasnymi sosami, ale też risotto czy duszonym drobiem.
4. Pinot Noir – dla wielbicieli czerwonych win obowiązkowy zakup na Wielkanoc! Za dobre Pinot Noir trzeba zapłacić troszkę więcej, ale wynagrodzą to wspaniałe aromaty wiśni, truskawek, malin, czereśni i posmak pieprzu. Wino pasuje do wielkanocnych wędlin – boczków i wędzonych szynek, białej kiełbasy, ale też jagnięciny.
5. Tokaj 5 – lub 6-puttonowy – słodkie wino, które sprawi że wszystkie słodkości na Twoim wielkanocnym stole nabiorą zupełnie nowego smaku! W samym winie odnajdziesz tyle cudownych aromatów, że od samego wąchania może zakręcić Ci się w głowie: rodzynki, suszone morele, miód, karmelizowana skórka pomarańczy… Pamiętaj, żeby wielkanocnych wypieków nie podawać z wytrawnymi winami – zarówno ciasta, jak i wino stracą wiele walorów smakowych w tym połączeniu, a w ustach pozostanie Ci gorzki smak.
Wybierając wina, staraj się kierować tym, co lubisz najbardziej, nie myśl o twardych regułach rządzących łączeniem potraw z winami. To prawda, że na ten temat napisano wiele książek i artykułów, ale nic nie zastąpi przyjemności, jaką czerpiesz z kieliszka wina, pysznego dania i wspaniałej rodzinnej atmosfery przy stole!
Komentarze